Na czym polega Aikido

Aikido łączy w sobie wiele elementów zaczerpniętych z różnych wschodnich sztuk walki, jednak pozostawia jedną wielką różnicę zachodzącą między aikido, a innymi wschodnimi sztukami walki. Jest to defensywna sztuka walki, która uczy jak się bronić i jednocześnie zachować równowagę ducha. W pozostałych sztukach walki występują różne formy ataku, natomiast aikido skupia się przede wszystkim na unikaniu i obronie przed atakami. Obronny charakter tej sztuki przyczynia się do tego, iż aikido nie występuje jako konkurencja sportowa na olimpiadach.

Aikido bazuje na podstawie anatomii. W dawnych czasach, gdy walka decydowała o życiu i śmierci, w aikido wykorzystywano słabe części ciała, bądź te najbardziej bogate w tętnice i żyły, ponieważ ciosy zadawane w takie punkty były śmiertelne. W dzisiejszych czasach ta sztuka wykorzystuje wiedzę na temat budowy stawów ciała ludzkiego, żeby zadać ból, nie powodując stałego uszczerbku na zdrowiu. Pozwala również znajdować w ciele ludzkim merydiany powodujące nagłe i krótkotrwałe impulsy przez neurony czuciowe. Dzięki temu aikido jest bezpieczną sztuką walki.

Należy również podkreślić, że aikido uczy tłumić i eliminować negatywne emocje takie jak agresja. Założyciel aikido – Morihei Ueshiba uczył, że napastnik nie jest wrogiem, a bratem który zbłądził. Właśnie dlatego treningi uczą współpracy i harmonii między uke, a tori. Dzięki temu w aikido niezdrowa rywalizacja nie istnieje.

Aikido również uczy współpracy umysłu i ciała, ponieważ aby ćwiczyć i uczyć się należy bardzo się skupić. Jest to sztuka walki, która nieustannie ewoluuje. Każde ciało ma inną koordynację ruchu, dlatego każdy to samo ćwiczenie wykonuje zupełnie inaczej. Ta sztuka jest na tyle elastyczna, że organizmy (o różnej sprawności fizycznej) dostosowują się do ćwiczeń pod względem dynamiki, dzięki czemu trenowanie jest bardzo bezpieczne i komfortowe.

Ważnym aspektem w aikido jest nauczenie się pewnych reakcji fizycznych na atak, zastępujących nasz strach i dezorientację. Sztuka ta uczy zachować zimną krew, stawić czoło wyzwaniu i panować nad adrenaliną w sytuacjach zagrożenia.

opracowała: Magda C.